Warning: file_put_contents(cache/errorlog.txt): failed to open stream: No space left on device in /home2/cocksuck/public_html/hello/tools.php on line 321

Warning: file_put_contents(cache/companionadult.com/http%3A%2F%2Fwwprg.companionadult.com%2Fszh%2Fseries-actor): failed to open stream: No space left on device in /home2/cocksuck/public_html/hello/tools.php on line 321
), searcho Actor b Actor searchii Wwprg s Companionadult.com a Szh c Szh , DTS, searchVsearch-searchi Companionadult.com esearch (DVD-V), MP3 Surround a Sony Dynamic Digital Sound (SDDS).

Obsah

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Existuje několik způsobů vytvoření prostorového dojmu ze zvuku.

Více reproduktorů[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji se používá několik reproduktorů rozmístěných kolem posluchače. Dnes se můžeme setkat s počtem od 4 do 10, často ještě doplněno subwooferem. Od toho se odvozuje číselné označení. 4.0 znamená 4 reproduktory bez subwooferu, nejčastěji používané systémy 5.1 znamená 5 reproduktorů a subwoofer. Nejmodernější zvukové systémy mají 7 a více reproduktorů + subwoofer.

Pokud máme jen stereofonní nebo monofonní nahrávku, máme několik možností jak ji na 5.1 soustavě přehrát. Nejprimitivnější metodou je použít pouze dané reproduktory (2 přední, u mono jen středový), a zbytek nechat potichu. Mnohem lépe ale zní, pokud zvuk pomocí matice překódujeme do daného počtu reproduktorů, a navíc použijeme filtr pro oddělení nízkých kmitočtů (pod 140 Hz) které bude hrát subwoofer.

Psychoakustika[editovat | editovat zdroj]

Diagram HRTF

Druhou možností je tzv. psychoakustická metoda. U této metody stačí pouze běžná stereo (2.0) soustava. V principu jde o to, že se například výstřel z počítačové hry přehraje dvakrát, s malým časovým odstupem, s rozdílnou hlasitostí, fázovým posunem a dalšími úpravami. Z toho si lidský mozek mylně vyhodnotí, že k výstřelu došlo například za hráčem. K docílení tohoto efektu je samozřejmě znát pozici posluchače a reproduktorů. V ideálním případě by měl být úhel mezi reproduktory 30–45°.

Tento způsob se také označuje zkratkou HRTF (Head-related transfer function) a využívají jí technologie jako A3D, DirectSound3D nebo Sensaura.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tuner2 – your ears will know – hudba v 5.1

Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte pedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
Citováno z „w/index.php?title=Prostorový_zvuk&oldid=11406209
Kategorie:
Skrytá kategorie:

Navigační menu

Osobní nástroje